تیر آهن IPE چیست

تیرآهن ها از مقاطع فولادی بسیار پرکاربرد در ساختمان سازی و سایر صنایع هستند که در انواع گوناگون ساخته شده اند. بخش مهمی از هر پروژه ی ساخت و ساز را قیمت تیرآهن آن تشکیل می دهد بنابراین لازم است اطلاعات کافی در مورد انواع و قیمت تیرآهن ها در موقع خرید داشته باشیم.  یکی از انواع تیرآهن ، تیرآهن IPE (استاندارد اروپا) که در صنعت ساختمان سازی بسیار پرکاربرد می باشد. در این مقاله به معرفی تیرآهن IPE، نحوه استعلام قیمت و خرید آن خواهیم پرداخت.

قیمت تیرآهن فولاد یزد احرامیان

تیرآهن یکی از اساسی ترین المان های مورد استفاده در سازه های ساختمانی و صنعتی است. در واقع وظیفه اصلی تیرآهن تحمل تنش های حاصل از نیروهای وارد بر سازه از جمله تنش های حاصل از نیروی برشی و لنگر خمشی می باشد. تیرآهن معمولا در معماری و مهندسی سازه، به عنوان عضوی بلند، مستقیم و منشوری تعریف می شود. البته دراجرای سازه های فلزی تیرآهن به صورت های مختلفی کاربرد دارد. که غالبا از تیرآهن به عنوان پل و ستون در سازه های فلزی بسیار استفاده میشود.

تیرآهن ها از نظر شکل سطح مقطع با هم متفاوت هستند. دسته ای از تیرآهن ها دارای سطح مقطع I شکل هستند که به آنها تیرآهن های معمولی نیز گفته می شود. دسته ای دیگر از تیرآهن ها سطح مقطع H شکل دارند که در کشور ما به تیرآهن هاش یا بال پهن معروف هستند. تیرآهن دارای دو بال افقی و یک جان عمودی می باشند. جان تیرآهن در برابر تنش برشی و بال ها در برابر ممان خمشی مقاوم هستند. ضخامت بال و جان تیرآهن نیم پهن در تمام طول آن ثابت است و استاندارد ارتفاع آن 80 تا 600 میلی‌متر برای تولید می باشد ولی در ایران سایزهای متداول و پرکاربرد آنها 120 تا 300 میلی‌متر است.

استاندارد IPE :

بارزترین مشخصه این نوع تیرآهن این است که اگر از دو سر تیرآهن به آن بنگرید، ضخامت بال ‌های آن در ابتدا و انتها کاملاً یکنواخت می‌باشد. به طور معمول نقشه ساختمان هایی که توسط مهندسین کشورمان تهیه می‌گردد بر اساس این استاندارد بوده و لذا این نوع تیرآهن از محبوبیت بیشتری در میان مشتریان برخوردار است و تیرآهن هایی که بر اساس استاندارد INP تهیه و تولید می‌شوند بیشتر محصولات کشور چین و روسیه هستند.که مشخصه بارز آن ؛ نازکی بال‌ها در ابتدا و ضخیم شدن تدریجی آن در انتها می‌باشد، به طوری که اگر از سر تیرآهن به دقت به آن بنگرید شیب ملایمی را در ضخامت بال‌ها مشاهده خواهید نمود. تیرآهن‌های وارداتی موجود در بازار ایران در شرایط کنونی از هر دو نوع استاندارد در بازار ایران هستند. تیر آهن‌های IPE وارداتی اکثرا مربوط به کشورهای لهستان، اسپانیا، آلمان و نیز کشور کره می‌باشند. از استانداردهای مهم این محصول می توان  به BS EN 10365 اشاره نمود.

 ولی چون که این دو کشور با استفاده از هر دو نوع استاندارد تیرآهن تولید نموده‌اند، بنابراین مصرف کنندگان بعضی اوقات در تشخیص IPE یا INP بودن محصول این دو کشور دچار مشکل می شوند و بسیار پیش آمده است که پس از خرید تیرآهن و تخلیه ی کالاها در محل ساخت و ساز و یا بدتر از آن، پس از این که ساختمان نیمه ساخته شد، متوجه شده‌اند که تیر آهن‌ های مصرفی آن‌ها از نوع INP بوده است ، حال آنکه نقشه ی ساختمانی آن‌ها بر اساس IPE بوده و دچار ضرر و زیان بسیاری می‌ شوند. البته اگر نقشه ی ساختمان در ابتدا بر اساس INP باشد عکس این قضیه نیز صادق است.

 • مشخصه ی بارز تیرآهن‌ های تولید شده در فولاد یزد این است که آرم YRM در یک طرف (بال) تیر آهن است که به شکل برجستگی و حک شده قابل رویت است.

   بنابراین لازم است در موقع خرید تیرآهن به ویژه تیرآهن های IPE دقت کافی را داشته باشیم. همچنین با توجه به پیچیدگی هایی که خرید تیرآهن دارد می توانیم برای اطمینان از خرید خود از نظر کارشناسان این حوزه نیز استفاده کنیم. برای این منظور کارشناسان مجموعه فولاد یزد در تمام مراحل استعلام قیمت تیرآهن و خرید آن درکنار شما هستند.

  کاربرد تیرآهن چیست؟

  تیرآهن IPE در ساختمان به صورت ستون، خرپا، نعل درگاه ، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری استفاده می شود. 

  فرآیند تولید تیرآهن

  در ابتدا شمش ها را توسط یک جک هیدرولیکی در ردیف های مشخص به داخل کوره ها هدایت می کنند و کوره را در دمای 1100 درجه سانتی گراد جهت نورد آماده می کنند. همانند آنچه در تولید محصولات نورد گرم همچون میلگرد آجدار اتفاق می افتد. سپس شمش های پخته شده روی رول ها قرار می گیرند و به طرف مرحله رافینگ هدایت می شوند. مرحله رافینگ در سه مرحله از قطر شمش ها کاسته و به طول آن می افزاید و بعد از مرحله رافینگ (استندها) قفسه های نورد قرار دارند که این مرحله متشکل از 10 تا 18 استند با کالیبر مشخص می باشد مرحله آخر نورد قسمت قیچی متراژ جهت برش محصولات تولید شده در طول های مشخص به کار برده می شود سپس محصولات تولیدی در زیر گیوتین های بسته بندی به طول 12 متری طبق استاندارد برش داده می شوند.  

  تیرآهن ipe  نیم پهن، در فولاد یزد احرامیان تولید ، با قیمت مناسب عرضه می گردد. با وجود سال ها تلاش و عرضه این محصولات، هنوز تفاوت زیادی بین محصولات کارخانه فولاد یزد احرامیان با سایر کارخانه ها دیده می شود.  از این رو با توجه به مشخصات تیرآهن ipe و تکنولوژی مورد نیاز آن، تولید آن در ایران، به تعدادی اندک از سایزهای مختلف، محدود می شود.

  جان تیر آهن چیست؟

  تیرآهن از دو بال و یک جان تشکیل شده است. که در تیرآهن، جان برای مقاومت در برابر نیروهای برشی و بال های جهت استقامت در برابر گشتاور خمشی در نظر گرفته می شود. اگر جان به صورت افقی قرار بگیرید شکل ظاهر آن به صورت حرف H دیده می شود لذا به آن تیرآهن بال پهن نیز گفته می شود. در صورتی که جان عمودی قرار گرفته باشد به شکل I دیده میشود لذا این محصول در دسته تیرآهن IPE است. تیرآهن معمولی و تیرآهن هاش در پهنای بال ها، میزان ضخامت بال ها و کاربرد با یکدگیر متمایز می باشند. همچنین قیمت تیرآهن های معمولی و هاش نیز با یکدیگر متفاوت است.

تفاوت تیرآهن IPE و INP

اگر از قسمت بالای IPE به سر آن نگاه کنیم، مشاهده می کنیم که ضخامت بال های آن از نوک بال تا محل اتصال بال به جان، کاملا یکنواخت است. در مقایسه با INP ها، ضخامت جان این تیرها کمتر و عرض بال آن ها بیشتر است.

اما اگر از سر تیرآهن INP به آن نگاه کنیم، مشاهده می کنیم که ضخامت بال های آن از نوک بال به سمت محل اتصال بال به جان، با شیب ملایمی افزایش می یابد. این نوع تیرآهن به تیر نوع اروپایی یا پروفیل نرمال نیز مشهور است. درنقشه های اجرایی، این نوع تیر را با علامت اختصاری به همراه ارتفاع آن نشان می دهند. برای مثال، برای معرفی پروفیل نرمال به ارتفاع ۱۸ سانتی متر، از علامت INP18 استفاده می کنند. در شکل زیر منظورمان از بال و جان تیر را به تصویر کشانده ایم.

تیرآهن های معمولی وارداتی موجود در بازار ایران اکثرا مربوط به کشورهای ترکیه، آلمان، اسپانیا، لهستان و نیز کشور کره می باشند. البته محصولات کشورهای چین و روسیه هم در هر دو نوع IPE و INP در کشور موجود می باشند که باید دقت داشت که در انتخاب آن ها دچار خطا نشویم.

معرفی انواع تیرآهن های موجود در بازار

تیرآهن IPE

این تیرآهن معمولی و استاندارد در ایران کاربرد زیادی دارد. این تیرآهن طبق استاندارد اروپا تولید می‌شود و ضخامت بال آن ثابت است. کاربرد تیرآهن IPE در ساختمان به صورت ستون، خرپا، نعل درگاه، تیر در پوشش سقف‌ها و پل‌های لانه زنبوری است.

تیرآهن  INP

تیرآهن I شکل که ضخامت بال آنها با فاصله گرفتن از جان تیرآهن کاهش می‌یابد. این استاندارد کارخانجات روسیه و چین است.

تیرآهن  IPB

تیرآهن H یا تیرآهن بال پهن که در آنها طول بال‌ها نسبت به تیرآهن‌ های IPE افزایش یافته است. این تیرآهن براساس وزن به دو نوع تقسیم می شود.

تیرآهن IPBV و IPBL

علامت V نشان دهنده سنگین بودن و علامت L نشان دهنده سبک بودن تیر آهن است. به عنوان مثال تیرآهن IPBV نشان دهنده تیرآهن عریض سنگین و تیرآهن IPBL نشان دهنده تیرآهن عریض سبک است.

مزایای تیرآهن معمولی

بعد از اتمام اجرای سازه امکان تقویت تیرها وجود دارد.

اتصال چندین قطعه به یکدیگر توسط تیرآهن امکان‌ پذیر می باشد.

این قطعات به صورت پیش ساخته در کارخانه‌ها موجود هستند.

اجرا و نصب تیرآهن سرعت بالایی دارد.

تیرآهن در ارتفاع زیاد کاربرد فراوانی دارد.

وزن تیرآهن های معمولی

در کشورهای مختلف مهندسین و مجریان پروژه های عمرانی جهت تحلیل و طراحی استاندارد، دقیق و اصولی محاسبات خود از کتابچه اشتال که به عنوان مهمترین منبع مشترک و کارآمد است استفاده می نمایند. 

جدول تحمل بار تیرآهن از کاربردی ترین جداول برای مهندسین محاسب محسوب می گردد که می توان براخی از موارد را در جدول  اشتال استخراج نمود. مسلماً با افزایش ارتفاع مقطع تیرآهن، مقاومت آن در برابر بار افزایش می یابد به عنوان مثال مقاومت تیرآهن 16 نسبت به مقاومت تیرآهن 14 بیشتر می باشد.

جدول مشخصات تیرآهن

 • توضیح:ردیف h سایز تیرآهن و ردیف Mass Kg/m، وزن هر متر تیرآهن را در سایزهای مختلف نشان می دهد. ارتفاع جان (80، 100، 120 و…) در ردیف h نمایش داده می شود و در تیرآهن های IPE ارتفاع جان همان عددی است که سایز تیرآهن با آن تعیین می شود.

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *